A Horizon 2020 Kutatási és Innovációs Keretprogram (magyarul Horizont 2020 vagy H2020) feladata az Innovatív Unió céljainak támogatása 2014-2020 között, minden eddiginél nagyobb, 80 milliárd eurós büdzsével.
Újdonságok
A Horizon 2020 keretprogram egységes keretbe foglalja valamennyi európai uniós kutatás- és innováció finanszírozási eszközt, felváltja a korábbi 7. Kutatási Keretprogramot (FP7) és a CIP-et. Főbb újdonságai: lényegesen leegyszerűsödik a költség-visszatérítési rendszer, mely egységes átalányfinanszírozási rátákon alapszik: egy a közvetett költségek meghatározására szolgál, kettő pedig a kutatási és a piacközeli tevékenységekre vonatkozik. Egységes hozzáférési pont kerül kialakításra a résztvevők számára; kevesebb lesz a papírmunka és a bürokrácia a pályázatok készítése során. A szabályok és eljárások egyszerűsödnek és megszűnnek a szükségtelen ellenőrzések és auditok, jelentősen (száz nappal!) csökkenteni tervezik a pályázat benyújtása és a támogatás kézhezvétele között eltelő időt. A Horizont 2020 nagyobb hangsúlyt fektet arra, hogy a tudományos kutatásokból igazi áttörések és üzleti lehetőségeket biztosító és az EU polgárainak életét jobbá tévő innovatív termékek és szolgáltatások születhessenek.
Struktúra
A Horizon 2020 keretprogram három fő pillérre épít:
I. Kiváló tudomány:
Az EU-nak a tudományok terén világviszonylatban betöltött vezető szerepét igyekszik megerősíteni a 27.8 millárd eurós támogatás. Ide tartozik az Európai Kutatási Tanácsnak (EKT) szánt támogatás, a Jövőbeni és feltörekvő technológiák (FET – JFT) témái és a Marie Curie Sklodowska-cselekvések (MSCA), a kutatóknak nyújtott egyéni ösztöndíjakkal.
II. Ipari vezető szerep:
Az EU célja, hogy élen járjon az innovációban, az ipari vezető szerepét megőrizve, amit a kulcsfontosságú technológiák 13,7 milliárd eurós támogatásával, a tőkéhez való szélesebb körű hozzáférés biztosításával, valamint a kis- és középvállalkozások segítésével tervez elérni. A cél a technológiák közötti kölcsönhatások kiaknázása, egyedi technológiák összekapcsolása és integrálása, piackész rendszerek kialakításának elősegítése. A kulcsfontosságú alaptechnológiák:
- ICT,
- nanotechnológia,
- fejlett anyagok,
- biotechnológia,
- korszerű gyártás és feldolgozás,
- űrkutatás.
III. Társadalmi kihívások:
Végezetül a keretprogram 31,7 milliárd eurót irányoz elő a következő hét igen fontos, Európa egésze számára kihívást jelentő kérdés megoldására:
- egészség, demográfiai változások és jólét;
- élelmezésbiztonság, fenntartható mezőgazdaság, tengerkutatás és tengerhasznosítási célú kutatás, valamint a biogazdaság;
- biztonságos, tiszta és hatékony energia;
- intelligens, környezetkímélő és integrált közlekedés;
- éghajlatváltozás, erőforrás-hatékonyság és nyersanyagok;
- inkluzív, innovatív és reflektív társadalmak;
- biztonságos társadalmak.
No comments yet.